چاپ        ارسال به دوست

مدیر انبارها و سفارشات مجتمع مس شهربابک تشريح کرد

کارنامه افتخارآميز "بومي‌سازی" در مجتمع مس شهربابک

مجتمع  مس شهربابك به عنوان يكي از بنگاه‌هاي اقتصادي پيشرو كه در ارديبهشت  ماه سال جاري شاهد افتتاح همزمان چهار طرح توسعه‌اي صنعت مس ايران در حضور رييس جمهور بود و با اجراي اين طرح‌ها، بيش از بيش نقش موثر خود در اقتصاد و توسعه كرمان و ايران را يادآور شد، در زمينه بومی‌سازي نيز كارنامه موفقي را رقم زده است كه شرح بيشتر آن را در ادامه مي‌خوانيد.

مدیر انبارها و سفارشات مجتمع مس شهربابک، با بیان این‌که در زمینه بومی‌سازی و حمایت از کالای ایرانی در سال‌های ۹۷ و ۹۸  اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت:  نخستین اقدام در این زمینه برگزاری نمایشگاه نیازمندی‌ها و توانمندی‌های مجتمع مس شهربابک در مهرماه سال ۹۷ با محوریت بومی‌سازی در شهرستان شهربابک بود كه بحمدالله تجربه برگزاری این نمایشگاه در شهرستان شهربابک خوب بود و منجر به ایجاد تعامل بین مجتمع و تولید کنندگان و سازندگان شهرستان شد. بطوری‌که در سال رونق تولید و در راستای بومی‌سازی و ساخت داخل قطعات و کاهش وابستگی، برای اولین بار مجتمع مس شهربابک موفق شد با همت و توان مهندسین داخلی توسط شرکت پارس‌نوای بابک يکي از شرکت‌های بومی شهرستان، اصلی‌ترين فیلترهای صنعتی مورد نیاز خود که اغلب از خارج از کشور تامین می‌شد را تولید نماید. 

مهندس محمود سفلایی تصریح کرد: این بومی‌سازی، صرفه‌جویی چشمگیری در هزینه و زمان تامین در پی داشته و امکان ساخت فیلترهای صنعتی ساير مجتمع‌های شرکت ملی صنایع مس را نیز میسر می‌سازد.

سفلایی افزود: دومین اقدام در این حوزه، آماده‌سازی زیرساخت‌های الکترونیکی برای ثبت درخواست‌ها بود، که بر این مبنا سامانه اینترنتی خرید محلی به کمک نرم‌افزار سجاب (سیستم جامع اتوماسیون بازرگانی)راه‌اندازی شد.

 مهندس سفلایی با اشاره به این‌که توانمندسازی‌های تولیدکنندگان با کمک کارشناسان فنی شرکت و مشاوره رایگان همراه با ارسال نمونه قطعات سومین اقدام مهم مجتمع مس شهربابک در حوزه بومی‌سازی بود اظهار داشت؛ باز طراحی و ساخت (بومی‌سازی) استاتور  الکتروموتور ۴۰۰۰ اسب بخار مربوط به آسیای بال‌میل تغلیظ میدوک با تکیه بر دانش فنی و توانمندی متخصصین و کارشناسان داخلی توسط شرکت صنايع ماشین‌های الکتریکی جوين(شرکت جمکو) و همکاري امور مهندسي مجتمع مس شهربابک و سرچشمه، یک نمونه عینی از تلاش مجتمع مس شهربابک برای حمایت از کالای ایرانی بود که در سال ۹۸ به نتیجه عملی رسید و این اقدام مهم می‌توان را به عنوان دومین دستاورد مجتمع مس شهربابک در حوزه بومی‌سازی نام برد.

وی تاکيد کرد: این اقدام، نقطه عطفی در جهش تولید در خصوص ساخت موتورهای توان بالا در کشور بوده و امکان رفع  وابستگی خارجی سایر مجتمع‌های مس در زمینه تامین موتورهای توان بالا را نیز فراهم کرده است.

سفلایی افزود: مجتمع مس شهربابک با اعتقاد راسخ به محقق کردن این هدف و آرمان توسعه یافتگی، بعد از راه‌اندازی کارخانجات توليدي،  عزم خود را جزم کرد و با بکارگیری توان متخصصان داخلی کشور گام‌های بلندی را برای کاهش هزینه‌های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشت و این موضوع در سال‌های اخیر با جدیت بیشتری دنبال شده است به‌گونه اي که، طی چهار سال اخیر، اقدام به ساخت داخل تعداد 1667 قطعه نموده است.

به گفته مدیر انبارها و سفارشات مجتمع  مس شهربابک، تشکیل کمیته ساخت مجتمع به منظور بررسی امکان ساخت و بومی‌سازی قطعات مورد نیاز مجتمع به ویژه قطعات خارجی (خرید یا ساخت)و تشکیل  کمیته مواد شیمیایی و روانکارها مجتمع به منظور بررسی امکان معادل‌سازی و جایگزینی مواد با منشا خارجی از دیگر اقدامات ارزشمند مجتمع در راستای نهادینه کردن موضوع بومی سازی در مجتمع مس شهربابک است. 

سفلایی اظهار داشت: از جمله اقدامات صورت گرفته در خصوص تامین مواد شیمیایی آزمایشگاهی، ماده سازنده لیکس(ساخت آمریکا و چین) بوده که هم اکنون مراحل تست صنعتی را پشت سر می‌گذارد و همچنین در خصوص روانکارها روغن ایزو‌لوب 3411 (ساخت کشور انگلیس)با نمونه داخلی جایگزین شده است.

وی در پايان افزود: امید است در سال "جهش توليد" بتوانیم، ضرورت تحقق جهش تولید در تهيه مواد و تجهيزات مورد نياز مجتمع‌هاي توليدي شرکت ملي صنايع مس ايران را برآورده نماييم.


١٤:١٥ - چهارشنبه ١ مرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٥٦٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٦خروج
چند رسانه ای

شرکت های مرتبط