کد خبر: 73/ ١١:١٤ - يکشنبه ١١ خرداد ١٣٩٩/ تعداد بازدید: 73
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, خارجي
سود «کودلکو» علی‌رغم افزایش تولید 85 درصد کاهش یافت
 
کودلکوی شیلی، بزرگترین تولید‌کننده مس جهان، شاهد افت شدید سودهای خود در سه ماهه نخست سال جاری بود چون قیمتهای این فلز در این دوره به متوسط 2.49‌دلار برای هر پوند، در مقایسه با متوسط 2.72 دلاری دوره مشابه سال گذشته، سقوط کرد.

این شرکت معدنکاری دولتی گزارش داد که سود آن در سه ماهه نخست 2020 با افتی 85درصدی به 54میلیون دلار تنزل یافته در حالیکه تولید آن در همین دوره با رشدی 6درصدی برابر با 361هزار تن بوده است. هزینه‌های پایین‌تر که با کاهشی 2درصدی به 1.327دلار برای تولید هر پوند مس رسید هم نتوانست سقوط قیمتها را جبران نماید. مازاد جهانی این فلز ممکن است فشار بیشتری بر کودلکو وارد کند. شورای بین المللی مس‌نوردی در هفته جاری گفت انتظار می رود وضعیت مازاد عرضه در طول 18 ماه آینده بدتر شود، چون وقفه‌های بازار عدم اطمینان بیشتری را در عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضا برای این فلز ایجاد کرده است. در پایان مارس، این غول مس مستقر در «سانتیاگو» وادار شد بعضی از خدمات شخص ثالث خود را به طور جزيي یا کلي، هم در پروژه ها و هم در عملیاتها به حال تعلیق درآورد. هدف این تصمیم حفظ شمار پایینی از کارکنان در میانه همه‌گیری ویروس کرونای جدید بود. تصمیم مزبور حدود 30درصد از کارگران قراردادی را تحت تأثیر قرار داد.

"پا روی گاز"

مدیرعامل این شرکت، «اکتاویو آرانه دا» تأکید کرد که کودلکو از لحاظ برنامه بزرگ و وسيع 10ساله 40بیلیون دلاری نوسازی معادن، پایش را روی گاز گذاشته است. این شرکت، که تمام درآمدهای خود را تحویل دولت می دهد، تا کنون یکی از بلند پروازانه‌ترین پروژه‌هایش—تبدیل 5.6 بیلیون دلاری معدن عظیم روباز «چوکوئیکاماتا» به یک عملیات زیر زمینی—را به انجام رسانده‌است. نوساز‌ي‌های جاری معادن بزرگ شامل سطح جدید 5.5بیلیون دلاری در معدن زیرزمینی «ال‌تن ینته» بزرگترین معدن شرکت و ششمین معدن جهان از لحاظ حجم ذخائر، می‌شود که قرار است، عملیاتهایش را در 2023 آغاز کند. این برنامه همچنین تبدیل معدن «ال سالوادور» از یک عملیات زیر زمینی به یک عملیات روباز را در بر می‌گیرد. انتظار می‌رود که این پروژه 1 بیلیون دلاری، مشهور به راخو اینکا، عمر مفید معدن را تا 40سال و تولید آن را تا 30درصد نسبت به سطوح جاری افزایش دهد. با وجود این، در آوریل این شرکت ارتقاء عملیاتها را آغاز کرد. در همین ماه، کودلکو اوراق قراضه به ارزش 800 میلیون دلار را برای تقویت ذخائر نقدی و مقابله با جو متزلزل بازار به فروش رساند. در خط لوله پروژه های ساختاری این غول مس توسعه 1.3بیلیون دلاری معدن آندینا نیز وجود دارد. این عملیات حدوداً 11درصد از تولید کودلکو را در 2018 بر عهده داشت. کودلکو هفت معدن و چهار کارخانه ذوب را، تماماً در شیلی، اداره می کند. دارایی‌های آن 10درصد از ذخائر قطعی و احتمالی مس جهان و حدود 11درصد از تولید سالیانه جهانی این فلز را، با 1.8میلیون تن، به خود اختصاص می‌دهند.

 

Mining.com :منبع

 

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: