کد خبر: 270/ ٠٨:٢٥ - سه شنبه ١ بهمن ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 270
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, داخلي
خدمتي ديگر از روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه
«با من بخوان» تا اوج آگاهي در سرچشمه
 
در راستاي يكي ديگر از مسئوليت هاي اجتماعي مجتمع مس سرچشمه، مدارس شهر سرچشمه از مهرماه ۱۳۹۷ با پشتیبانی مالی مجتمع مس سرچشمه به برنامه «با من بخوان» پیوسته اند. در این شهرک، تمامی پایه‌های پیش‌دبستان تا سوم دبستان شامل 40 آموزگار و 400 کودک از سنين 6 تا 9 سال از ۷ مدرسه زیر پوشش برنامه «با من بخوان» قرار گرفته‌اند.

به گزارش روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه، ترويج ادبيات در ميان كودكان و نوجوانان به ويژه از راه كتاب خواني مي تواند استعداد ها و توانمنديهاي ذهن نسل هاي آينده را شكوفا و زندگي آنها را دگرگون و بارور كند.

پس از سالها پژوهش در حوزه تاريخ و فرهنگ كودك و جايگاه كتاب كودك در جامعه، موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان با همكاري روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه اقدام به اجراي طرح «با من بخوان» در شهر سرچشمه نموده است.

«با من بخوان» بر تقویت سواد پایه و سهیم شدن کتاب با کودکان و نوجوانان با روش بلند خوانی، گفت‌وگو و نمایش در پیوند با کتاب تمرکز دارد تا هم‌زمان با ایجاد لذت و شوق خواندن تأثیرگذاری ژرف‌تری بر ذهن و جان کودکان بگذارد. این برنامه بر اساس این رویکرد، افزون بر گزینش آگاهانه کتاب‌های مناسب و باکیفیت و رساندن آن به دست کودکان، می‌کوشد با برگزاری کارگاه‌های گوناگون، مربیان و آموزگاران را در زمینه بلند خوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن توانمند کند.

كليد اين برنامه در سال 96 زده شد

در اين رابطه روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه به عنوان برگزاركننده اين برنامه، آقاي عباس زينلي را به عنوان مجري برنامه انتخاب كرد.

عضو انجمن كتابخانه جابر ابن حيان شهر سرچشمه و مجري برنامه «با من بخوان» در شهر سرچشمه در اين خصوص توضيح مي دهد: در سال 96 در جلساتي كه با نماينده موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان در محل روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه برگزار كرديم، مقرر شد اين طرح با همكاري مجتمع مس سرچشمه اجرا شود، لذا در سال تحصيلي 97-98 مربيان آموزشي اين طرح را از تهران دعوت كرديم كه نزديك به 40 نفر از مربي، معلم، معاونين پرورشي و حتي مديران مدارس شهر سرچشمه آموزش ديدند.

در اين راستا يكسري كتابهاي آموزشي در اختيار مربيان قرار داده شد كه اين كتابها شامل «الفباورزي»، «آواورزي»، «دست ورزي» بودند كه در دوبخش سواد پايه و بلندخواني تقسيم مي شدند.

زينلي با بيان اين مطلب كه هدف از اين برنامه اين است كه «كودكان حق دارند كتابهاي باكيفيت بخوانند»، مي گويد: اين كيفيت هم از لحاظ ماهوي است هم شكلي، يعني هم محتواي كتاب خوب باشد هم از نظر تصوير، تصويري طبيعي به نظر برسد. البته اين كتابها گران قيمت هستند كه خودمان به مدارس پيشنهاد كرديم اگر بخواهند براي دانش آموزان اين كتابها را تهيه كنند با كيفيت و از انتشاراتي ويژه تهيه كنند.

اجراي طرح در چهار مقطع تحصيلي

طرح «با من بخوان» در چهار مقطع پيش دبستاني، اول، دوم و سوم اجرا مي شود چرا كه اين چهار مقطع به مانند دانه هاي  زنجير به هم متصل هستند و مي تواند دانش آموز را در مقاطع تحصيلي بالاتر كمك كرده و او را براي مطالعه آماده كنند. البته برنامه با من بخوان براي كودك دو ساله نيز توسط والدين قابل اجرا است چرا که کودک مفاهيم را مي فهمد و تصاوير را مي بيند و در ذهن مي سپارد.

وي در خصوص اينكه چرا اين طرح براي مقاطع بالاتر دبستان اجرا نمي شود، توضيح مي دهد: بدليل اينكه حجم درسهاي كلاسهاي چهارم و پنجم بالا بود و نمي توانستند اين برنامه را اجرا كنند ما به اين چهار مقطع اكتفا كرديم. بدين ترتيب كه عمده كار روي پيش دبستاني هاست پس از آن به ترتيب كلاسهاي اول، دوم و سوم.

نوجوانان سرچشمه اي كتابخوان تر شده اند

در حال حاضر برنامه «با من بخوان» توسط روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه در سه مركز پيش دبستاني شكوفه ها، ساحل و گلستان و دبستانهاي اميدان مس و جوانه هاي مس، نبوت و حبيب ابن مظاهر اجرا مي شود.

اجراي اين برنامه روخواني كتاب را در بچه هاي دبستاني تقويت كرده و درپيش دبستاني نيز آموزش الفباورزي و آواورزي سبب مي شود راه براي آموزشهاي كلاس اول در آنان بازتر و معلم سال اول بهتر بتواند مفاهيم الفبا را به آنان توضيح دهد.

هنر، فارسي آموز، واژه نامه ها، الفباورزي، آواورزي، با من بخوان و بلندخواني و همچنين طرح ساخت عروسك و تكنيك نمايش عروسكي از جمله محتواهاي آموزشي برنامه «با من بخوان» به شمار مي روند.

مجري طرح مي گويد: تمام برنامه هاي ما به صورت عملي و نمايشي است به طوري كه بچه ها حتي حروف را هم به شكل عملي فرا مي گيرند. به عنوان مثال از روي يك قصه از كتاب فارسي تئاتري اجرا مي كنند فيلمبرداري شده و به خود بچه ها نمايش داده مي شود تا بچه ها براي شركت در كارهاي گروهي و هنرهاي نمايشي تشويق شوند.

توضیحاتی در خصوص کتاب ها و مدارس تحت پوشش

زینلی در خصوص کتابهای برنامه با من بخوان اینگونه توضیح می دهد: در كتاب چيستان به بچه ها آموزش داده مي شود كه اين مفهوم چيست. به عنوان مثال چيستان آموزگار اينگونه است كه: «تو به دبستان مياي، او تو را مي پذيره و دست تو را مي گيره و به تو آموزش ميده» بدين ترتيب كودك با مفهوم آموزگار آشنا مي شود در حالي كه سواد خواندن و نوشتن را ندارد.

در پيش دبستاني كتابهايي از جمله «الفباورزي» و «كاكا كلاغه» را داريم كه در «الفباورزي» يكسري كارتها به بچه ها آموزش داده مي شود و واك ها(واژه ها) كه دقيق براي بچه ها تلفظ مي شوند. سپس بچه ها اين واژه ها را در كتاب آموزش مي بينند. همچنین يكسري داستانهايي نیز به نام «نخودي» و «خرگوش حكيم» را داريم كه هر كدام از اين داستانك ها هدف خاصي را دنبال مي كنند.

كتاب «لولوپي صفر» كه مختص رياضي آموز ادبي است و در آن رياضي بوسيله زبان كودكانه و نمايش به بچه ها آموزش داده مي شود. كتاب «لولوپي يك» براي سال اول دبستان است، كتاب «آواورزي با سبيلك» نيز داريم كه در این کتاب از يك بچه گربه براي آموزش به بچه ها استفاده شده به اين دليل كه بچه ها از همین کودکی یاد بگیرند به حيوانات آزار و اذيت نرسانند كه تمام اين كتابهابه صورت نمايش اجرا مي شوند. براي سال دوم كتاب «فارسي آموز نخودي يك» و براي سال سوم دبستان نيز كتاب «فارسي آموز نخودي دو» را داريم.

وی در ادامه می گوید: ذكر اين نكته ضروري است كه مقطع پيش دبستاني و سال اول در اين طرح در يك سطح قرار دارند و سال دوم و سوم نيز در يك سطح،

زینلی می افزاید: پيش دبستاني هاي ما شامل ساحل دو شعبه، گلستان دو شعبه، شكوفه ها چهار شعبه، دبستان نبوت كه 6 شعبه شامل سال اول دو شعبه، سال دوم دو شعبه و سال سوم دو شعبه دارد، دبستان حبيب ابن مظاهر نيز 6 شعبه دارد، اميدان مس كه غيرانتفاعي است از پيش دبستاني تا سال سوم دبستان، جوانه هاي مس كه غيرانتفاعي دخترانه است كه از پيش دبستاني تا سوم را پوشش مي دهيم و در مجموع 400 دانش آموز تحت پوشش اين طرح داريم.

مهارت آموزي به دانش آموزان هدف نخست طرح

نکته دیگری که در خصوص این برنامه قابل ذکر است اینکه فرمهاي گزارش ماهانه در خصوص این برنامه به مربيان و معلمان ارائه شده و آنها موظف هستندآن را تكميل كنند، همچنين این برنامه يك كارگروه آموزشي دارد كه هر ماه جلسه آن در كتابخانه جابرابن حيان سرچشمه برگزار مي شود. به گفته زینلی هفتگي نيز جلساتی در این خصوص برگزار می شود كه نقطه نظرات مربيان گرفته و بحث و تبادل نظر انجام می شود.

هدف از اجراي برنامه «با من بخوان» در سرچشمه توسط روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه، مهارت آموزي به دانش آموزان به شكل نمايشي و تصويري است چرا که متاسفانه از وقتي كه مراكز كنكور و تست زني رشد کردند بنيه علمي دانش آموزان ضعيف شد و از زماني كه در مدارس كتابهاي كمك آموزشي و بهتر بگوئيم انشانويسي باب شد به بنيه علمي دانش آموز ضربه زده شد.

زینلی در اين رابطه تصریح می کند: ما طريق مهرباني و دوستي را به بچه ها آموزش مي دهيم، اینکه هنگامي كه از مدرسه به خانه مي آيند چگونه محيط زيست را حفظ كنند و چه نقشي در اين راستا دارند.

چون نرخ مطالعه در كشور ما بسيار پايين است و بايد از همين بچه ها سرمايه گذاري كنيم و اگر روي اين بچه هاي پيش دبستاني و اول تا سوم كار كنيم مطمئن باشيد در آينده ثمرات آن را خواهيم ديد لذا در این راستا برنامه بلندخواني در برنامه «با من بخوان» بچه ها را به كتاب و كتابخواني ترغيب و علاقمند مي كند.

مجري برنامه «با من بخوان» در شهر سرچشمه ادامه می دهد: در بلندخواني بچه ها یاد می گیرند که چگونه كتاب بخوانند، در اين راستا به مربيان خودمان سه دوره آموزش داده ايم كه چگونه بلندخواني را انجام دهند تا به بچه ها آموزش دهند تا بچه ها به آواها و واژه ها آشنا شوند و بدانند هنگام خواندن يك متن كجا بايد صداي خود را بالا و پايين بياورند.

اجراي برنامه «با من بخوان» به درس دانش آموزان لطمه نمي زند

شايد يكي از مهمترين دغدغه هايي كه والدين دانش آموزان با آن مواجه باشند اين باشد كه آيا شركت فرزندان آنها در برنامه «با من بخوان» به درس آنان لطمه مي زند يا خير. در اين رابطه مدير اجرايي و آموزشي طرح «با من بخوان» اينگونه اظهار مي كند: اين برنامه هم به كيفيت درسي دانش آموزان كمك مي كند هم اينكه به افزايش ميزان مطالعه آنان و علاقمندي آنها به كتاب به نحوي كه از سال گذشته اين برنامه را اجرا كرديم تعداد بچه هايي كه عضو كتابخانه ما شده اند 40 درصد افزايش داشته است.

مدير اجرايي و آموزشي طرح «با من بخوان» ادامه می دهد: اين برنامه در راستاي درس دانش آموزان است و لطمه اي به درس آنها زده نمي شود بلكه به درس آنها كمك مي كند. به عنوان مثال دروس كتاب فارسي را دقيقا همان طور که در طرح ما می باشد، به صورت نمايش اجرا مي شودكه الگوبرداري از برنامه ما است بنابراین کاملاً در راستای کمک به فهم دانش آموزان از مطالب درسی است.

وی بار دیگر تاکید می کند: همانطور که عرض کردم کمک براي پيشرفت تحصيلي دانش آموزان و اینکه در آينده كتابخوان شوند و علاقه به كتاب و كتابخواني داشته باشند می باشد.

زينلي بیان می کند: طي بازديدي كه توسط كارشناسان موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان ايران از اجراي اين طرح در سرچشمه انجام دادند، آنها رضايت خود را از روند اجراي اين طرح اعلام كردند.

به گفته وی با توجه به اينكه سال گذشته اين برنامه اجرا شد، ارديبهشت سال گذشته که از اجرای این طرح بازديد داشتیم بازدهي خيلي خوبي بین دانش آموزان داشت. امسال نيز در آذرماه بازديد داشتیم دانش آموز خيلي راضی بودند.

تقاضای مدارس رفسنجان برای اجرای طرح

با توجه به بازخوردهای مناسب این برنامه در مدارس شهر سرچشمه، مدارس رفسنجان نیز ترغیب شده اند که این برنامه را اجرا کنند. زینلی در این خصوص توضیح می دهد: از مدارس شهر رفسنجان براي بازديد از اين طرح آمدند و اعلام كرده اند كه مي خواهند اين طرح در مدارس رفسنجان نيز اجرا شود كه قرار شد در این زمینه جلسه اي با آقاي دكتر تقوي مدير آموزش و پرورش رفسنجان داشته باشيم تا  بتوانيم رضايت ايشان را براي اجراي طرح بگيريم تا بتوانيم اين برنامه را در مدارس شهرستان رفسنجان نيزاجرا نماييم البته با توجه به اينكه اجراي آن بار مالي خواهد داشت ما مجبوريم كه حامي مالي نيز داشته باشيم.

وی ادامه می دهد: البته این برنامه را در كانون باقرالعلوم شهر سرچشمه و كانون پرورش فكري کودکان و نوجوانان شهر رفسنجان نیز اجرا مي كنيم اما بيشتر تمرکز و سرمايه ما روي مدارس است.

وي با اشاره به اینکه برنامه «با من بخوان» از وزارت آموزش و پرورش مجوز دارد، ادامه می دهد: در جلسه اوليه ای که با مسئول وقت نمايندگي آموزش و پرورش شهر سرچشمه داشتیم ایشان با اجرای آن موافقت نمودند ضمن اینکه قبل از اجرا موافقت رئيس وقت آموزش و پرورش شهرستان رفسنجان را نیز اخذ کردیم و در زمان كنوني نيز موافقت مسئول جديد نمايندگي آموزش و پرورش شهر سرچشمه جلب شده و اكنون نيز اين برنامه با همكاري آموزش و پرورش و روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه در حال اجرا است.

مدير اجرايي و آموزشي طرح «با من بخوان» در شهر سرچشمه به همکاری روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه در اجرای این برنامه در سالهاي تحصیلی 97-98 و 98-99 اشاره کرده و ادامه می دهد: از روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه، مديريت، رئيس و سرپرستان این مجتمع که با اين برنامه كمال همكاري را دارند تشکر می کنم و موفقيت هاي خود را مديون اين عزيزان مي دانم.

زینلی خاطرنشان می کند: كار كردن با بچه ها براي بنده لذت بخش و قدم گذاشتن در يك باغ گلستان است. هر كدام يك گلي، يك رايحه دلپذيري دارند و من ياد دوران دبستان خودم مي افتم و با بچه ها همذات پنداري مي كنم، كنار بچه ها روي صندلي مي نشینم و به من واقعا انرژي مي دهد و از آنان درس زندگي مي گيرم. اسم براي من مهم نيست مهم اين است كه به عنوان يك خدمتگذار در اين طرح در حال انجام خدمت هستم.

وی در پايان ابراز اميدواري كرد: انشاالله اين برنامه با همكاري آموزش و پرورش و حمايت فرمانداري، بخشداريها و دهياري ها در شهرستان رفسنجان اجرا شود.

منبع:روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: