کد خبر: 51/ ١٩:٤٥ - يکشنبه ٥ بهمن ١٣٩٩/ تعداد بازدید: 51
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, خارجي
گلنکور با فروش سهام خود در شرکت معادن مس موپانی به دولت زامبیا موافقت می کند
 
گلنکور با فروش سهام خود در شرکت معادن مس موپانی به دولت زامبیا در ازای 1.5 بیلیون دلار موافقت کرده است، اما تنها 1 دلار بیعانه خواهد گرفت.

گلنکور از سال گذشته پس از درگیری با دولت زامبیا بر سر آینده موپانی که در طول سالها بدون سود بوده با این دولت در مورد این معدن وارد مذاکره شده است. عملیاتهای موپانی، علی رغم چالشها، نقشی حیاتی در اشتغال زایی برای زامبیا داشته اند. گلنکور روز سه شنبه گفت در ازای 90 درصد دارایی مشترکش با شرکت فرست کوانتوم مینرالز مستقر در ونکوور در شرکت معادن مس موپانی 1 دلار دریافت خواهد کرد. گمانه زنی هایی در مورد چگونگی پرداخت وجه این معامله از سوی زامبیا، پس از آنکه این کشور نخستین کشور آفریقایی شد که از زمان شروع همه گیری کووید 19 در پرداخت بدهی هایش کوتاهی کرد، وجود داشته است. شرکت دولتی زامبیایی  هولدینگ سرمایه گذاریهای زامبیا پیشاپیش 10 درصد از سهام موپانی را در اختیار دارد. پس از تکمیل این معامله، موپانی 1.5 بیلیون دلار به مالکان پیشین خود بدهکار خواهد بود. این مبلغ از محل فروشها و سودهای آینده بازپرداخت خواهد شد. گلنکور، بزرگترین بازرگان کالاهای معدنی جهان، تا زمان تأدیه این وجه از حق برداشت مس تولیدی موپانی برخوردار خواهد بود. موپانی زمانی در مرکز طرحهای گلنکور برای در اداره تجارت مس آفریقایی اش، که در سالهای اخیر با مشکلاتی روبرو شده است، قرار داشت. این شرکت بیلیونها دلار صرف تعبیه شافتهای جدید کرد، اما معدن موپانی از باز گرداندن سودی برای آن ناتوان بوده است. با وجود این، هنگامی که معادن موپانی کاملاً سرِ پا و در حال عملیات باشند حدود 140 هزار تن مس در سال تولید خواهند کرد، در حالیکه تولید آنها در 2019 تنها در حد 51 هزار تن بود.گلنکور طرحهایش برای قرار دادن عملیاتهای موپانی تحت مراقبت و نگهداری در سال گذشته پس از آنکه زامبیا در ماه آوریل تهدید به لغو مجوز معدنکاری آن کرد کنار گذاشت. پیش-برنده راهبرد دولت زامبیا در مورد موپانی نیاز به حفظ مشاغل ایجاد شده توسط عملیاتهای این شرکت است.

بحران بدهی ها

زامبیا، که نتوانسته بود دارندگان اوراق قرضه را برای فریز کردن پرداختهای استقراضی‌اش قانع کند، در ماه نوامبر بدهی هایش را به تعویق انداخت. قرض گرفتن برای حفظ تداوم عملیاتی موپانی در استان کلیدی کاپر بلت پیش از انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ماه اوت می تواند فرصت های دولت برای اخذ وام از صندوق بین المللی پول را ضایع کند. با وجود این، این کشور به دنبال شرکایی می گردد تا به کمک آنها بتواند از پس بدهی هایش بر بیاید. وزیر معادن، ریچارد موسوکوا، گفت دولت تمایل شرکتهایی مستقر در کانادا، ترکیه، قطر، چین و آفریقای جنوبی را دریافت کرده است. او گفت موانی حدود 300 میلیون دلار نیاز دارد تا بتواند پروژه هایی را که گلنکور آغاز کرده به نتیجه برساند.

Mining.com :منبع

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: